دستور مهم و ضروری Run ویندوز که هر کاربر باید بداند

run ویندوز ، یکی از پرکاربردترین بخش های موجود در محیط ویندوز برای دسترسی سریع به برنامه، بخش ها و ابزار های مختلف ویندوز و مدیریت آنها است. با استفاده از این بخش ، می توان به ساده ترین برنامه های موجود در کامپیوتر نظیر ماشین حساب ، تا بخش های تخصصی و پیشرفته نظیر رجیستری ( Windows Registry ) دسترسی پیدا کرد. در ادامه ۱۷ دستور ضروری و کاربردی برای دسترسی به بخش های مهم سیستم عامل را با استفاده از run ویندوز معرفی می کنیم.

دستورات کاربردی و ضروری Run در ویندوز

 برای فراخوانی پنجره run در همه ویندوز ها میتوانید از کلید ترکیبی win + r کیبورد استفاده نمایید

استفاده از services.msc برای مشاهد سرویس های فعال و غیرفعال ویندوز

زمانی که در بخش سرچ یا جست وجوی ویندوز ، عبارت services.msc را تایپ کنید ، به پنجره ای به نام Windows Services   دسترسی پیدا می کنید که به سادگی قادر خواهید بود مدیریت تنظیمات مربوط به هر یک از سرویس های مهم ویندوز مثل توقف یا ادامه و.. را انجام دهید.

استفاده از mstsc برای دسترسی به Remote Desktop Connection در ویندوز

اگر عبارت Remote Desktop Connection را در جست وجوی کامپیوتر وارد کنید ، پنجره ای به شکل زیر مشاهده خواهید کرد که برای دسترسی و کنترل راه دور ویندوز دیگر کاربرد دارد. یکی از راه های دسترسی به بخش Remote Desktop Connection  ، استفاده از mstsc می باشد.کافیست در جست وجوی ویندوز run را تایپ کنید تا این بخش را مشاهده کنید.

استفاده از msinfo32 برای دسترسی سریع به اطلاعات سخت افزاری سیستم در ویندوز

برای دسترسی سریع به اطلاعات سیستم مانند نوع و مدل کارت گرافیک،سی پی یو،رم و.. کامپیوتر دستور msinfo32 ، ساده ترین راه می باشد. با وارد کردن این عبارت ، در کمترین زمان می توانید مشخصات سخت افزاری سیستم و و اجزای کامپیوتر را مشاهده کنید.

استفاده از sdclt برای بک آپ گیری در ویندوز

با استفاده از این عبارت ، می توانید یک نسخه ی پشتیبان یا بک آپ از سیستم خود تهیه کنید . به این شکل که برای بک آپ گیری برنامه ریزی می کنید و یا این که نسخه های پشتیبان تهیه شده از قبل را بازیابی می کنید.قبلا در انزل وب چند روش بکاپ گرفتن از سیستم و برنامه ها را معرفی کردیم که بد نیست آنها را نیز مشاهده کنید.

استفاده از compmgmt.msc  برای مدیریت برنامه ها در ویندوز

با تایپ این عبارت در پنجره ی run ، به بخشی به نام  Computer Management دسترسی پیدا می کنید که بهترین ابزارهای ویندوز برای مدیریت قسمت هایی نظیر Event Viewer, Shared Folder, System Tool و… را می توانید از طریق این بخش مشاهده و از آن ها استفاده کنید.

استفاده از cleanmgr  برای پاک سازی درایو ها در ویندوز

با استفاده از این بخش ، برای پاک سازی درایو های موجود در سیستم خود اقدام کنید.با تایپ این عبارت ، بخشی به نام Disk Cleanup را مشاهده می کنید که مطابق شکل زیر تنها کافی است که درایو دلخواه خود را انتخاب کنید تا فرآیند پاک سازی آن آغاز شود.

استفاده از eventvwr.msc برای مشاهده ی اعلان ها در ویندوز

 حین کار با ویندوز ، یک سری پیغام هایی مربوط به برنامه های نصب شده روی کامپیوتر ظاهر می شود. با تایپ این عبارت ، به بخش Windows Event Viewer  دسترسی پیدا می کنید و می توانید همه ی پیغام های تحت عنوان troubleshooting برای رفع خطای برنامه ها را ببینید.

استفاده از control برای دسترسی به کنترل پنل ویندوز

اغلب کاربران با کنترل پنل ویندوز خود آشنا هستند.با استفاده از این بخش می توانید به سادگی به هر یک از آیتم های زمان و مکان ، اینترنت ، زبان سیستم و…دسترسی پیدا کنید.کافیست این بخش را در باکس run تایپ کنید.

استفاده از mmc برای مانیتورینگ  ویندوز

Microsoft Management Console  یا mmc ، از ماژول های کاربردی ویندوز برای مدیریت قدرتمند و حرفه ای مانیتورینگ ویندوز و برنامه های نصب شده روی آن می باشد.

استفاده از resmon برای برای بررسی تبادلات در ویندوز

هر زمانی که مایل بودید بدانید چه مقدار از منابع سیستم شما تا به حال به کار گرفته شده است و در واقع میخواهید بدانید تا به حال چه مقدار CPU سیستم شما درگیر شده است ، می توانید این عبارت را تایپ کنید تا میزان دریافت ها و ارسال ها را مشاهده و اصطلاحا مانیتورینگ کنید.

استفاده از desk.cpl برای تنظیم وضوح صفحه ی نمایش در ویندوز

برای افزایش روزلوشن مانیتور خود و در واقع بهبود وضوح تصویری که مشاهده می کنید ، از این بخش استفاده کنید و برای دسترسی به آن عبارت desk.cpl را در پنجره ی RUN تایپ کنید.

استفاده از snippingtool برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز

در صورتی که می خواهید از صفحات ویندوز و یا وب سایتی که باز می کنید اسکرین شات تهیه کنید ، از این ابزار استفاده کنید تا بتوانید روی هر عکس ، تغییرات دلخواه را به صورت آنی پیاده کنید.توجه کنید این ابزار از ویندوز ۷ به بعد قابل دسترس است.

استفاده از taskmgr  برای دسترسی به تسک منیجر ویندوز

برای دسترسی به تسک منیجر در ویندوز ، ساده ترین راه استفاده از نوار ابزار یا تسک بار است.به این شکل که روی نوار ابزار راست کلیک کنید و سپس گزینه ی Task Manager را انتخاب کنید.اما راه دیگر آن ، تایپ عبارت taskmgr در پنجره ی RUN در ویندوز است.

استفاده از main.cpl برای تنظیم نشانگر صفحه

برای تغییرات تنظیمات موس یا نشانگر صفحه (cursor) ، می توانید از کنترل پنل (control panel) ویندوز به سادگی استفاده کنید. اما یک راه حل دیگر ، تایپ عبارت main.cpl در پنجره ی run می باشد.

استفاده از psr برای برری مشکلات در ویندوز

قبلا به صورت کامل استفاده و کاربرد psr سیستم را در پست چگونه در عرض چند ثانیه مشکلات ویندوز را ثبت کنیم انزل وب اموزش دادیم اما به طور کلی برای این که بتوانید مشکلات و در واقع فعالیت هایی که در محیط ویندوز انجام می دهید را ضبط کنید ، با تایپ عبارت psr در پنجره ی run ، مشکلات خود را ضبط کنید.

باز کردن کروم یا فایرفاکس با استفاده از پنجره ی Run

برای بازکردن مرورگر کروم یا فایرفاکس ، به راحتی می توانید از آیکن خود برنامه ها استفاده کنید.با این حال با تایپ عبارت کروم یا فایرفاکس (“chrome” و “firefox”) می توانید وارد محیط مربوط به هر بخش  شوید.

استفاده از wscui.cpl برای مدیریت پیغام های هر برنامه در ویندوز

با تایپ این عبارت ، به راحتی وارد یکی از بخش های حیاتی در ویندوز خود شوید. Windows Action Center یکی از بخش هایی است که برای مدیریت پیغام های اعلان های مهم سیستم مثل نصب آنتی ویروس،آپدت فایروال و برنامه های نصب شده و.. در ویندوز کاربرد دارد و از بخش کنترل پنل نیز به سادگی در دسترس می باشد.

بهترین وکارآمدترین کاربرد آن یعنی حذف برنامه های مزاحم که هنگام استارت و یا روشن شدن کامپیوتر که به طور اتوماتیک اجرا می شوند وجلوی سرعت کامپیوتر در هنگام استارت ، خاموش شدن وهمچنین حین کار کردن با آن را میگیرند
برای اینکه از استارت شدن اتوماتیک این برنامه ها جلوگیری کنید، از منوی استارت، Run (کلید میانبر win+R) را انتخاب کرده(در search ویندوز کلمه run را جستجو کنید) و سپس دستور msconfig را اجرا کنید. از طریق تب start up می توانید علامت تیک برنامه ای که مورد نیاز شما نیست بردارید

و در ادامه ...

control admintools

تمامی ابزارهای بخش Administrative Tools برای کنترل سیستم.

 regedit یا regedt32

دسترسی به بخش رجیستری سیستم عامل (توضیحات این بخش ما ورای یک الی دو سطر می باشد!)

 gpedit.msc

ویرایش تنظمیات دسترسی به فایل ها و اجزای سیستم در سیستم عامل های شبکه ای و چند کاربری.

 msconfig

همانطور که در نوشته قبلی گفته شد برای دیدن Start Up و تنظیم Boot و سرویس های در حال اجرای ویندوز به کار می رود.

 taskmgr

دسترسی به Task Manager ویندوز برای کارهایی مانند کنترل اجرای نرم افزارها و بازی ها و حتی سرویس ها و کارهای دیگر ، در ویندوز سون برای رفتن به این بخش بغیر از سه دکمه (Ctrl + Alt + Delete) می توان از سه دکمه Ctrl + Shift + Esc استفاده کرد.

 filehistory

نمایش File History یکی از ویژگی های جدید در ویندوز 8

 psr

اگر می خواهید مراحل انجام کاری را برای آینده ذخیره کنید و یا آموزش ساده ای برای یکی از دوستان خود در کمترین زمان درست کنید این قابلیت ویندوز 8 به شما کمک می کند

 launchtm

با این دستور هم می توانید Task Manager را اجرا کنید (همانند دستور “taskmgr” در نسخه های قبلی ویندوز می باشد)

control

باز کردن Control Panel

 write

اجرای برنامه Word Pad

 dvdplay

اجرای برنامه Windows Media Player

 isoburn

ویژگی Windows Disc Image Burning Tool را اجرا می کند.

 tpm.msc

در برخی مین برد ها و BIOS ها امکاناتی وجود دارد که از این بخش قایل دست یابی هستند ، بنده در سیستم خودم به آنها دسترسی ندارم و از توضیح این قسمت معذورم ؛ ولی بایوس از قسمت های حساس هست و مراقب کارهایتان باشید! در کل Trusted Platform Module را به شما نشان می دهد.

 bootim

با این دستور شما به منوی بوت ویندوز می روید که راه دیگر رفتن به این منو از بخش بوت و کنار قابلیت Safe Mode می باشد! توجه کنید که در این پنجره تنها با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shit + Esc می توانید خارج شوید!

 daprop

رفتن به پنجره Direct Access Properties

 با این دستور شما می توانید یک درایو برای ریکاوری فایل ها و اطلاعات خود تهیه نمایید

 systemreset

این کد شما را به صفحه Refresh PC می برد. این تنظیمات باعث پاک شدن اطلاعات و برگشت به حالت اولیه می شود! مراقب باشید!

 tabtip

در ویندوزهای قبلی برای دیدن کیبورد مجازی از دستور OSK استفاده می شد ولی در ویندوز 8 با آمدن قابلیت Metro UI کیبورد جدیدی اضافه شده است که کد بالا آن را فراخوانی می کند.

 smartscreensettings

تنظیمات Windows SmartScreen را نمایش می دهد

 wsreset

باعث پاک شدن کش (Cache) فروشگاه ویندوز “Store” می شود

 wusa

ویژگی Windows Update Standalone Installer را فراخوانی می کند ولی این دستور با کامندهای دیگر باید اجرا شود که با زدن دستور بالا راهنمای دستورات بعدی ظاهر می شود.

 rsop.msc

کنترل امنیت سخت افزاری و نرم افزاری بخش های مختلف ویندوز ، توصیه اکید دارم هیچ کاری با این بخش نداشته باشید! و در آخر چیزی را ذخیره نکنید.

  p2phost

ابزاری که خیلی ها اعتقاد دارند در نسخه ویندوز Seven از بین رفته و در این نسخه از ویندوز موجود نمی باشد! با این ابزار می توانید داخل یک شبکه به چت گفتاری ؛ تصوری و انتقال انواع فایل بپردازید!

 printui

رابط کاربری و اطلاعات این بخش Print سیستم.

 secpol.msc

تنظیمات امنیتی در ویندوز برای مثال غیر فعال و فعال کردن گزینه Share در سیستم.

 msdt

ارتباط با بخش پشتی بانی شرکتMicrosoft

 mmc

بخش گزارشات سیستمی برای Microsoft و مشاهده Log آنها.

  hdwwiz.cpl

ویزارد و پنجره های راهنما برای اضافه کردن یک سخت افزار جدید مانند Printer , Scanner و …

 iscsicpl

تنظیمات داخلی برای شبکه های Ethernet که نوعی از شبکه ها برای host بودن و غیره استفاده می شود ، در صورت تست این کد در اولین سوال سیستم از شما می خواهد سرویس مربوطه را هم فعال نماید ولی شما No را بزنید ؛ چون این نوع ارتباط سخت افزاری لازم دارد و در صورت اجرا بخشی از RAM و پردازنده را اشغال می کند.

 iexpress

یک فایل نصبی و فشرده شده با امکانات جالب و محیطی ساده داشته باشید! بر پایه

 dxdiag

اگر با بخش DirectX ویندوز مشکلی داشته باشید از این کد استفاده کنید تا بصورت خودکار نواقص را تعمیر کند. DirectX نرم افزاری برای هماهنگی نرم افزار و بازی های گرافیکی با کارت گرافیکی هست و یک موتور برای اجرای کارهای گرافیکی می باشد.

 lpksetup

نصب و حذف زبانهای اضافی نصب شده بر روی سیستم عامل.

 odbcad32

پایگاه داخلی و نرم افزاری موجود در سیستم عامل.

 azman.msc

باز کردن سرویس تنظیم Authorization برای هماهنگی فعالیت ها داخل شبکه ها.

  dcomcnfg

مشاهده کامپاننت های موجود در سیستم عامل ؛ اینها ابزارهای موجود در سیستم شماست که کار را برای نرم افزارها و بازی ها راحت می سازد ، توصیه می شود به هیچ وجه این قسمت مورد تغییرات قرار نگیرد.

 certmgr.msc

مجوزهای از قبل تعریف شده در سیستم ؛ مانند لایسنس سخت افزارها و نرم افزارهای داخلی خود ویندوز.

منبع: انزل وبترفند ها